Przylasek Rusiecki - 3K

Dodany przez          Home , Aktualności    0 Komentarzy
Przylasek Rusiecki - 3K

W tym roku udało mi się zwiedzić sporą ilość nowych wód, zarówno na zachodzie Europy, jak i kilka łowisk w Polsce. Jednym z takich łowisk było łowisko specjalne 3K leżące w Krakowie w dzielnicy Przylasek Rusiecki. Jest to woda PZW, nad która opiekę sprawuje Krakowski Klub Karpiowy. Na łowisku obowiązuje całkowity zakaz zabierania karpi, a także nakaz posiadania dużego podbierak karpiowego oraz maty karpiowej.

Na łowisku w rybaczówce musimy wykupić zezwolenie w kwocie 35zł za dobę/dwie wędki. Łowisko 3K, to dwa stawy nr 11 i 12 o powierzchni odpowiednio 6,5 i 2,1 ha, które są częścią kompleksu wód, które się tam znajdują o łącznej powierzchni blisko 90ha. Do łowiska prowadzi droga, którą możemy podjechać autem pod każde stanowisko. Trzeba przyznać, że to duże ułatwienie dla nas karpiarzy ze względu na ilość posiadanego sprzętu. Brzegi zbiornika częściowo zarośnięte są tatarakiem, a na łowisku wytyczono 13 stanowisk dla łowiących. Ułożenie linii brzegowej na zbiorniku nr 10 jest bardzo ciekawe, jest tam cypel porośnięty drzewami, który wchodzi głęboko w łowisko, dzieląc je na dwie części połączonych ze sobą kilkudziesięciometrowym zwężeniem. Łowienie z cypla jest całkowicie zakazane, ale dzięki temu praktycznie z każdego z przygotowanych stanowisk możemy łowić blisko lub wzdłuż cypla kładąc zestawy na 1,5metrowej półce wokół cypla lub na jej spadach na różnych głębokościach. Maksymalna głębokość łowiska wynosi blisko 5 metrów, ale z uwagi na pochodzenie zbiornika, który jest wyrobiskiem pożwirowym, dno jest bardzo zróżnicowane, półtorametrowa półka kończy się ostrym spadem do blisko 4,5m, w innych miejscach do 3,3-3,7m, co powoduje, że karpi trzeba szukać na różnych głębokościach. Dno zbiornika jest raczej twarde z lekką warstwa mułu. Gdy tam byłem, w przeciągu dwóch dni pogoda diametralnie się zmieniła z ciepłej i bezchmurnej w zimną i deszczową. Ryby początkowo brały bardzo chętnie na 1,5metrowej wodzie, ale po ochłodzeniu powietrza przeniosły się w głębsze partie wody nie przestając żerować, dzięki czemu nie mogłem narzekać na ilość brań. Ciężko stwierdzić, jaki smak przynęt jest tak naprawdę najlepszy, jednak mogę stwierdzić, że najlepszą przynętą na tej wodzie są kulki proteinowe. Ja odnotowałem brania na kulki o smaku sardynki, banana, ananasa i irisch creme, zarówno pływaki, jak i kulki tonące. Myślę, że najlepszym sposobem nęcenia będzie podanie zanęty punktowo bezpośrednio na i w otoczeniu naszego zestawu. Największe karpie osiągają tu wagę ponad 20tu kilogramów, a więc dla nie jednego z nas łowisko 3K jest miejscem, gdzie możemy złowić swoją rybę życia. Godna uwagi jest również populacja karpi, najwięcej w przedziale 7 - 12kg, którego w łowisku jest naprawdę bardzo dużo. Ja przez 3 dni łowienia odnotowałem 32 brania, co dla mnie było miłym zaskoczeniem, a zasiadka okazała się być bardzo udaną. Od miejscowych wędkarzy dowiedziałem się również, że w łowisku pływają duże, stare sumy i sporej wielkości amury.

Udało mi się odwiedzić to łowisko w okresie letnim. Trzy dni, które spędziłem na tym łowisko, było bardzo ciekawe i pouczające. Przez 3 dni łowienia odnotowałem 32 brania, co dla mnie było miłym zaskoczeniem, a zasiadka okazała się być bardzo udaną. Byłem również zaskoczony organizacją na łowisku. Już na początku nie zdążyłem się jeszcze wypakować, a już przywitał mnie miło Pan ze Straży prosząc o okazanie dokumentów, zezwolenia, maty karpiowej oraz dużego podbieraka karpiowego. W tym miejscu muszę podziękować gospodarzom, bo dzięki nim mamy zbiornik Polskiego Związku Wędkarskiego na europejskim poziomie, w którym wręcz roi się od dużego karpia. Czyste, schludne, rybne, dobrze zorganizowane - tak w skrócie można opisać łowisko 3K z Krakowa.

Dojazd

Jadąc od strony Krakową ul Igołomską (nr 79) należy skręcić w prawo na osiedle Przylasek Rusiecki. Jadąc od Tarnowa drogą nr. 4 należy skręcić na Niepołomice (nr 75), a następnie za tą miejscowością odbić w lewo na Przylasek.

Dodatkowe informacje

Na łowisku obowiązują zasady amatorskiego połowu ryb zgodnie z regulaminem PZW. Na zbiorniku możemy używać środków pływających, w tym pontonu, jednak jest to zbiornik niewielki, dlatego proponowałbym używać pontonu do wstępnego rozpoznania łowiska i nęcenia, natomiast w trakcie łowienia wywozić zestawy modelem zdalniesterowanym albo wyrzucać zestawy za pomocą wędek, aby nie robić niepotrzebnego zamieszania w naszym łowisku, gdy karpie dobrze żerują. W rybaczówce oprócz zezwolenia możemy kupić podstawowe akcesoria wędkarskie, zanęty, w tym kulki proteinowe. Na wjeździe na łowisko po przeciwnej stronie ulicy znajduje się sklep spożywczy, gdzie zaopatrzymy się w świeże produkty, w tym chleb i bułki, a więc planując kilkudniową zasiadkę nie musimy zabierać ze sobą całego prowiantu. Polecam ten zbiornik na tegoroczne karpiowe zasiadki, bo naprawdę warto!

Dodaj komentarz

* Nazwa
* E-mail (Nie będzie publikowany)
   Strona www (Site url withhttp://)
* Komentarz
Przepisz kod