KING SIZE vs. ORZECH TYGRYSI

KING SIZE vs. ORZECH TYGRYSI

Mimo, że nadeszła era kulek proteinowych , to ziarna wcale nie straciły na swojej popularności, a nawet pojawiło się wiele nowych naturalnych przynęt, które jak się okazało, bardzo zasmakowały dużym rybom na wodach całej Europy. Takimi przynętami oprócz dobrze znanych ziaren, jak kukurydza, groch, łubin, są orzechy różnego typu, które znalazły swoje miejsce w karpiowej kuchni. Dzisiaj zajmiemy się orzechami dwojga rodzaju: orzech arachidowy kingsize oraz orzech tygrysi.


Orzechy arachidowe (Arachis hypogaea L) z gatunku Virginia zw. chińskimi lub kingsizem (czyt. królewski rozmiar) są blisko 2 razy większe, niż zwykłe orzeszki arachidowe, które możemy kupić w sklepie spożywczym. Orzechy te uprawiane są w USA w stanach: Wirginia, Karolina Północna, Tennessee, Teksasie, Nowym Meksyku, w stanie Oklahoma, oraz w części Gruzji.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, dlaczego orzechy arachidowe są tak skuteczne. Wpływa na to wiele czynników, na pewno na początku wrażenie robi sam zapach ugotowanych orzechów, który jest intensywny i niepowtarzalny. Duże znaczenie ma również skład chemiczny orzecha, który przedstawia się następująco: białko - 26,5%, tłuszcze - 49,3% , węglowodany - 18,92%. Dzięki temu orzech jest zarówno odżywczy dla karpia, bo dostarcza duże ilości protein i energii, ale również dzięki zawartości oleju przyspiesza sam proces trawienia, co jest bardzo ważne przede wszystkim dla karpiarzy, którzy liczą na większą ilość brań. Nie można nie wspomnieć także o witaminach i enzymach zawartych w orzeszkach. Powszechnie wiadomo, że jedzenie orzechów jest bardzo pożyteczne dla człowieka, orzechy wpływają pozytywnie na rozwój szarych komórek, poprawiają myślenie i koncentrację. Karpiom one też smakują.


Dla porównania kulki proteinowe 20mm i orzechy KINGSIZE

Orzechy tygrysie

Migdał ziemny, tigernut, orzech tygrysi, chufa to różne nazwy tej samej rośliny: cibory jadalnej należącej do rodziny Ciborowatych. Jest to bylina kłączowa. Nazwa orzech bywa myląca, ponieważ częścią jadalną są bulwy. Skład chemiczny orzechów tygrysich ma charakterystykę podobną zarówno do bulw jak i orzechów. Migdały ziemne charakteryzują się wysoką wartością odżywczą. Zawierają: ok. 28% skrobi, 33% błonnika, do 20% tłuszczu odpornego na utlenianie, 14% cukru, białko (7-8%), minerały : fosfor, wapń, potas, magnez, żelazo, sód , witaminy E i C.

Surowe orzechy tygrysie przypominają suche, twarde rodzynki , jednak po odpowiednim przygotowaniu są on niezwykle skuteczną przynętą na karpie. Co jest przyczyną tego, że karpie za nimi przepadają? Być może ich specyficzny słodki sfermentowany zapach. Oczywiście przy orzechach tygrysich ważne jest odpowiednie przygotowanie, nieumiejętne przygotowanie może doprowadzić do śmierci ryb, które najedzą się surowymi orzechami.

Orzechy tygrysie mają różną wielkość, od 6mm do wielkości Jumbo o wielkości 20mm. Na rynku dostępne są różne wielkości , więc od nas zależy, co wybierzemy.



Mączki orzechowe

Mączki zarówno z orzechów arachidowych, jak i z orzechów tygrysich, od bardzo dawna używane są do produkcji zarówno zanęt sypkich, jak i kulek proteinowych. Mączka podwyższa walory smakowe i zapachowe, oraz wzbogaca skład chemiczny mieszanki.

Również skuteczny, jak same orzechy, jest wywar, który powstaje podczas gotowania. Wykorzystać możemy go zarówno do przygotowania zanęty sypkiej do "metody", jak i bezpośrednio podczas nęcenia wlać go do wody. Tworzymy wtedy smugę zapachową i wizualną, która niesiona falą i prądami ściąga karpie i amury z większej odległości.



Właściwości Kingsize'a

Każdy orzech składa się z dwóch połówek, a pomiędzy tymi połówkami znajduje się mała komora powietrza. Po ugotowaniu ta komora zapełnia się wodą, jednak ok 5% orzechów zachowuje właściwości pływające. Właśnie takie ziarna wybieram na włos i staram się, aby podczas przebijania nie rozpołowić orzecha. Orzechy nie są w stanie unieść haczyka, jednak same pływają na włosie i sprawiają, że tworzy się nam przynęta neutralna, która sprawia, że karp nie wyczuwa oporu podczas pobierania przynęty. Dla mnie standardem są dwa duże orzechy na włosie, dodatkowo dekoruję orzechy jedną pływającą kukurydzą, aby jeszcze bardziej zneutralizować ciężar haczyka. Dzięki temu moja przynęta swobodnie unosi się nad dnem, a haczyk w zależności od wyporności orzechów albo cały leży na dnie, albo dotyka je łopatką i końcówką ostrza w pozycji stojącej.

Jak każda przynęta, tak i orzechy możemy zamoczyć w dipie, aby nadać im odpowiedni smak i aromat. Ja jednak nie jestem zwolennikiem tego typu praktyk, uważam bowiem, iż to właśnie ich naturalny aromat jest tak niepowtarzalny i zarazem skuteczny na karpie.

Intensywny zapach orzecha ziemnego świetnie rozchodzi się w zimnej wodzie

Orzechy Kingsize przetrawione przez karpia i wydalone w worku karpiowym

Przygotowanie orzechów:


Orzechy arachidowe


Zaczynamy od namoczenia orzechów w zimnej wodzie. Optymalny czas moczenia to ok. 24 godziny, czyli dobę, jednak w ciepłej wodzie orzechy wystarczy moczyć do 6 godzin. W tym czasie nasze orzechy zwiększają swoją objętość ok. 30%. Dzięki namoczeniu skracamy czas gotowania, który wynosi ok. 20-25 minut. Najlepiej w trakcie gotowania sprawdzać pojedyncze orzechy, nie możemy ich rozgotować, ponieważ zrobią się kruche i będziemy mieli problem z nałożeniem ich na włos, ale też nie mogą być surowe, aby nie zaszkodzić karpiom. Po ugotowaniu przelewamy orzechy wraz z wywarem do wiaderka tak, aby były cały czas w wodzie. Jeśli dopuścimy do wysuszenia ugotowanych orzechów, ziarna będą nam zwyczajnie pływać i będzie problem z zanęceniem łowiska.

Z gotowanej wody powstaje wywar, który wlewam w łowisko razem z orzechami

W porównaniu do orzechów tygrysich, które są tak mocno promowane wśród karpiarzy, przygotowanie orzechów arachidowych jest banalnie proste, a sam proces przygotowania o wiele krótszy. Pamiętajmy jednak, że surowe orzechy arachidowe tez mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia ryby, dlatego nigdy nie używajmy surowych i niespreparowanych ziaren.

Orzechy tygrysie

Orzechy moczymy od 24 do 48 godzin w zależności od ich wielkości. Ja gotuję orzechy ok 2 do 3h, aby mieć pewność, że orzechy będą dobrze ugotowane. Następnie wyłączam ogień, ale nie odlewam wody, do wody dodaje cukier (100-200g na 1kg orzechów) i odstawiam orzechy na 3dni, aż zaczną fermentować w tej wodzie. Po tym czasie z wody może zrobić się galaretka, oznacza to , że orzechy puściły swoje soki i oto nam właśnie chodzi. Jest wiele sposobów na przygotowanie orzechów i każdy różni się detalami, jednym ze sposobów jest dodanie oprócz cukru również ciemnego piwa, co ma poprawić walory smakowe orzechów w trakcie fermentacji. Podobnie, jak w przypadku kingsize, również orzech tygrysi źle przygotowany i surowy może być przyczyną śmierci karpi, które najedzą się takimi orzechami. W historii karpiarstwa już nie raz było słychać o zgonie dużych karpi, często znanych w całej Europie np.: z prasy, a przyczyną były właśnie surowe orzechy tygrysie w wielkich ilościach wrzucane do wody.

Orzech tygrysi moczymy minimum 24h przed gotowaniem.

Orzech tygrysi fermentowany od Genesis Carp, naturalny produkt bez żadnych konserwantów o intensywnym zapachu świetnie wabi karpie i amury.

Nęcenie:


Nęcenie orzechami arachidowymi, jak i tygrysem w zasadzie nie różni się od nęcenia innymi ziarnami czy kulkami proteinowymi. Możemy w zależności od sytuacji zastosować zarówno nęcenie punktowe, jak i na większej powierzchni. Jednak będziemy mieli problem z podaniem w łowisko orzechów na większą odległości, ponieważ sam orzech waży niewiele, a dodatkowo ich wydłuzony kształt sprawia, że nie zanęcimy nim z kobry. Niezbędnym będzie ponton lub łódka zdalniesterowana.



Kingsize


W polskich łowiskach orzechy arachidowe są rzadko stosowane, dlatego gdy zdecydujemy się na łowienie, proponowałbym poświęcić kilka dni na nęcenia samymi orzechami, aby karp poznał przynętę. Początkowo ryby mogą podchodzić do tych nowości ostrożnie, jednak gdy tylko raz posmakują orzechów arachidowych, to nie będą w stanie się im oprzeć. Możemy wykorzystać lekkość orzechów wszędzie tam, gdzie na dnie zalega warstwa mułu lub podwodne łąki. W takich przypadkach mamy pewność, że zanęta będzie się lepiej prezentować, nie wbiję się w miękki grunt i będzie łatwiejsza do zlokalizowania dla karpi i amurów. Oprócz karpi i amurów, smakoszami orzechów są rekordowe liny i duże leszcze.


Wywar z orzechami wlany w łowisko

Tygrysy

Coraz częściej nad wodą możemy spotkać karpiarzy stosujących orzech tygrysi, zarówno jako zanętę, jak i przynętę. Dzięki swoim właściwościom orzech często przebija swoją skutecznością inne przynęty. Dzięki twardości drobnica nie jest w stanie zjeść orzechów, dlatego to bardzo selektywna przynęta na ryby karpiowate.

Orzechy tygrysie można zakładać na włos zarówno same, łącząc z innymi ziarnami, jak i łącząc z kulkami proteinowymi. Możliwości jest bardzo wiele i każda z tych opcji może się okazać skuteczna.

TIGER NUTS na włosie plus siateczka PVA z zanętą do punktowego nęcenia


W dzisiejszym świecie, w którym prym wiodą nowoczesne rozwiązanie, także w karpiarstwie szuka się idealnych rozwiązań. Dziesiątki rodzajów kulek proteinowych, fluorescencyjne dipy, świecące przynęty, a to wszystko po to, by polepszyć nasze wyniki nad wodą. Często okazuje się jednak, że najprostsze rozwiązania są tymi najlepszymi. Od momentu, kiedy zacząłem stosować orzechy, do minimum ograniczyłem stosowanie "dopalaczy", a na efekty nie trzeba było długo czekać! Oczywiście nie zrezygnowałem z kulek proteinowych, często uzupełniam porcję zanęty kulkami, aby urozmaicić karpiom podawaną przeze mnie zanętę. Orzechy to świetna alternatywa do innych popularnych ziaren, takich jak kukurydza, groch, konopie, które niestety nie są selektywne i ściągają w łowisko dużo drobnicy. Z orzechami nie będziemy mieli tego problemu, są twarde, selektywne i dzięki swoim właściwościom świetnie działają na zmysły ryb.

Marcin Janic

Wszystkie Komentarze

Napisz Komentarz