Dodatki do produkcji kulek proteinowych

Dodatki do produkcji kulek proteinowych

BIAŁKA

Będące polimerami aminokwasów, białka są pojęciem dobrze znanym karpiarzom. Te aminokwasy po spożyciu przekładają się na materiał budulcowy tkanek. Wspomagają wzrost i mają duże znaczenie przy gojeniu się ran.

TŁUSZCZE

Oleje i inne tłuszcze składają się z węgla, wody oraz tlenu. W menu karpi stanowią istotny element, ponieważ są ważnymi ,,dostarczycielami" energii. Mąka sojowa oraz oleje roślinne są substancjami, które zawarte w kulkach, zwiększają zapas energii karpi.

WĘGLOWODANY

Skrobia ziemniaczana i cukier są węglowodanami. Składają się z tych samych elementów co tłuszcze, ale w innych pro porcjach. Służą za „bezpośrednie źródło energii" lub jako „paliwo" dla ciała. Jeśli powstaje nadmiar węglowodanów, przetwarzane są one w tłuszcz.

WITAMINY I MINERAŁY

Witaminy i minerały mają fundamentalne znaczenie dla życiowej aktywności. Są ważne dla prawidłowego wzrostu i ogólnego funkcjonowania organizmu. Do kulek dodaje się płynne pokarmy bogate w te mikroelementy.

Płynne pokarmy są pełne minerałów i witamin.

Liquid Food Kryl

Liquid Food Wątroba

MĄKA SOJOWA

Zmielone ziarna soi są bogate w naturalne tłuszcze. Mąka sojowa charakteryzuje się także wysoką zawartością białka. Ponieważ dodatkowo świetnie wiąże ciasto, więc jest bardzo użytecznym jego składnikiem. Do wyboru mamy m.in. drobno mieloną soję, która ma ponad 25% tłuszczu, oraz ekstra chudą soję o bardzo wysokiej zawartości węglowodanów i znikomej tłuszczu (1%).

MĄKA KUKURYDZIANA

Drobno zmielona kukurydza jest bardzo cennym składnikiem kulek. Duża ilość mąki kukurydzianej sprawia, iż kulki są twardsze. Ponadto wspomagają trawienie oraz dostarczają dużo energii.

ALBUMINA JAJECZNA (ALBUMINA JAJA KURZEGO)

Jeśli Wasze kulki potrzebują twardej skorupy, albumina jest najlepszym rozwiązaniem. Ma ona w sobie równo 80% białka. Kulki lepiej znoszą natrętne ataki raków i białej ryby. Lepiej również wytrzymują dalekie rzuty. Mieszanka nie powinna zawierać więcej niż 15% albuminy. W innym przypadku kulki będą zbyt twarde.

Idealnie skomponowany miks 50/50 posiada w sobie wszystkie niezbędne mączki, aby po pierwsze kulka smakowała rybom, a po drugie aby ciasto dobrze się wyrabiało i rolowało podczas produkcji.

MIELONE KREWETKI

Podobnie jak mączka rybna, mączka krewetkowa ma bardzo intensywny zapach. Obie mogą być z doskonałym skutkiem łączone. Mączka krewetkowa jest lekka i może stanowić do 15% wagi ciasta. Przekraczając tę ilość, przygotujemy kulkę pływającą.

MIELONY KRYL

Mączka z kryla, to klasyka mączek używanych do produkcji kulek proteinowych. Intensywny mięsno morski zapach, a do tego bogata zawartość białka oraz innym mikroelementów. Mączka z kryla jest lekka i może stanowić do 15% wagi ciasta. Przekraczając tę ilość, przygotujemy kulkę pływającą.

MĄCZKA Z TUŃCZYKA

Jasnobrązowa mączka o mocnym zapachu tuńczyka. Jedna z najwyższej jakości mączek wytwarzanej ze świeżych tuńczyków. Posiada 58% białka. Mączka ta ma pikantny smak. Dozowanie do 30%.

MĄCZKA ZE ŚLEDZIA

Wysokiej jakości mączka ze śledzi/sardynek, która charakteryzuje się wysoką zawartością białka na poziomie az 72%, idealny dodatek do kulek proteinowych. Dozowanie do 30% całego miksu.

KAZEINA WĘDKARSKA

Kazeina wędkarska nie ma swojego smaku ani koloru. Jest to dobry budulec dla kulek, które swój smak mają otrzymać" przez dodanie odpowiednich aromatów. Bardzo wysoka, wynosząca 85%, zawartość białka w kazeinie zwiększa twardość kulek. Dodajemy ją do nich w ilości 10 do 30% masy całkowitej.

MIELONE ORZECHY ZIEMNE

Drobno zmielone orzechy ziemne mają wysoką zawartość węglowodanów oraz tłuszczów. Stanowią dobrą alternatywę dla kazeiny. Białko zwierzęce zastępujemy więc roślinnym. Ponieważ mączka z orzechów ziemnych jest dosyć gruba, kulki nabierają chropowatej struktury. Kiedy spada skuteczność drobnoziarnistych przynęt, takich jak migdały, fasola, orzechy itp., często dobre rezultaty przynoszą kulki przygotowane na bazie mączki z orzechów ziemnych.

ROBIN RED

Ta specjalna karma dla ptaków nadaje ciastu atrakcyjnego koloru. Ma ostry smak i sprawdza się znakomicie jako aromatyczny element składowy kulek. Ale uwaga! Robin Red nie może stano wić więcej niż 5-10% mieszanki, inaczej karpie mogą mieć spore problemy żołądkowe. Robin red występuje również w formie płynnej.

POBUDZACZE ŁAKNIENIA

Kolejny dodatek, jaki chciałbym wymienić, raczej nie może być określany mianem pożywnego. Mowa o pobudzaczach łaknienia. Z pewnością znamy je z własnego doświadczenia, gdyż są nimi takie smakołyki, jak czekolada czy chipsy ziemniaczane. Nawet jeśli ma się ochotę tylko skosztować, to często kończy się na zjedzeniu całej paczki czy tabliczki. Dzieje się tak, ponieważ pokarmy te stymulują do dalszego jedzenia. Zjawisko to występuje także u karpi. Składnikami, które wzmagają ich apetyt, są np. mielone konopie, len, czekolada w proszku, wanilia i anyz. Odrobinka któregoś z tych specjałów w kulce i ryby chętniej zjedzą kolejną porcję. Aby karpie mogły łatwiej strawić większe ilości pokarmu, należy dodać do mieszanki nieco więcej oleju.

Mielone konopie, to świetny dodatek do kulek proteinowych.

Odpowiednio skomponowana kulka proteinowa jest gwarantem sukcesu na zasiadce.

Wszystkie Komentarze

Napisz Komentarz