Monster Carp
"Głos w sprawie włosa"

"Głos w sprawie włosa"

Aby podjąć temat długości włosa w naszym przyponie, musimy przyjrzeć się budowie poszczególnych rodzajów przyponu, a także indywidualnym upodobaniom karpiarzy. Długość włosa jest kluczowy w skutecznym zacięciu podczas brania.

Krótki włos

Analizują rodzaje przyponów od razu można wskazać typy przyponów, w których stosujemy krótki włos, a wynika to przede wszystkim z ich budowy, np.: d-rig, whity pool rig, albo trigger stiff rig, ronnie rig. Tego typu przypony charakteryzują się tym, że kulka proteinowa znajduje się tuż przy trzonku haczyka. Najważniejsze w tym jest, aby kulka swobodnie poruszała się po trzonku na specjalnym metalowym ringu. Ważne jest, aby w tego typu przyponach nie stosować zbyt dużych przynęt w stosunku do rozmiaru haczyka. Te przypony stosuję głównie do przynęt pływających typu pop-up lub w metodzie zig rig. Krótki włos w moim przyponie powoduje, że karp przy zassaniu naszej przynęty i próbie wyplucia, hak wbija się w dolną wargę, dzięki temu hol jest bezpieczny, a hak pewnie trzyma rybę. Bardzo ważne jest , aby przynęta swobodnie poruszała się po trzonku, w innym przypadku w trakcie holu może dojść do sytuacji, w której sztywno umocowana i zbyt duża kulka przy trzonku haczyka będzie działać, jak dźwignia w momencie zwrotów ryby, co może powodować obruszanie się rany wokół haczyka i zły kąt jego ustawienia, a w konsekwencji utrata ryby.

Przypony RONNIE RIG idealnie nadają się do przynęt typu pop-up.

Idealny zestaw do pva

Krótki przypon z krótkim włosem, na którym umieszczony jest pop-up, świetnie sprawdza się na przełowionych wodach, w zestawie wraz z materiałami pva i nęceniem punktowym. Taka przynęta unosząca się tuż nad dnem jest nie lada kąskiem dla ostrożnego karpia.

Problem z krótki włosem polega na tym, że nie możemy zastosować zbyt dużych przynęt, gdyż zbyt duża przynęta w stosunku do haczyka może powodować puste brania. Karp będzie zasysał naszą przynętę, ale zbyt mały haczyk nie będzie umiał się odpowiednio wbić w dolną wargę.

KD RIG charakteryzuje się tym, że przypon nie posiada pozycjonera, a specjalnie skonstruowany włos z kulką sam pozycjonuje haczyk.

Długi włos

Im dłuższy włos stosujemy, tym bardziej musimy mieć świadomość, na jakie przynęty będziemy łowić. Przy dłuższym włosie mamy o wiele więcej możliwość, które możemy modyfikować. Długość włosa dostosowujemy do wielkości naszej przynęty, sam włos natomiast najczęściej wykonuje z miękkiej plecionki. Można wymienić kilka podstawowych przyponów z dłuższym włosem, takie jak: classic boilie rig, line aligner rig, extra long boilie rig albo anti blow out rig. Zanim jednak zdecydujemy, który przypon wybrać, przyjrzyjmy się długości włosa. Już w trakcie tworzenia przyponu musimy się zastanowić, ile i jakie przynęty będziemy stosować. Włos dla jednej kulki będzie krótszy, niż w przypadku bałwanka składającego się z dwóch kulek o średnicy 20 lub 24mm. Im większe przynęty, tym włos musi być dłuższy, aby w trakcie zasysania naszej przynęty haczyk swobodnie mógł się ułożyć w pysku ryby.

Klasyczny BLOW BACK świetnie pasuje zarówno do kulek tonących, a także bałwanków. Długość włosa możemy przedłużyć za pomocą dłuższego stopera.

Swobodny haczyk

Dzięki stosowaniu długiego włosa w trakcie brania haczyk ma więcej możliwości wbicia się w pysk ryby, gdyż nic go nie ogranicza. Długość odległości kulki proteinowej od trzonka określamy sami, ale uważam, że optymalną odległością jest 15 do 20mm. Ta odległość sprawia, że haczyk może swobodnie się układać w pysku ryby, ale również dzięki optymalnej długości niwelujemy efekt pustych brań. Puste brania mogą występować w sytuacji, kiedy zastosujemy zbyt długi włos.

Długi włos stosuję głównie do przynęt leżących na dnie, lub do tzw. bałwanków (przynęta tonąca + pływająca). Przy stosowaniu długiego włosa bardzo ważne są detale, jak odpowiednie umiejscowienie metalowego ringu przy włosie, oraz pozycjoner, który utrzymuje hak w odpowiedniej pozycji w trakcie zacięcia.

Włos na wody przełowione

Gdyby przyjrzeć się artykułom o tematyce przyponów karpiowych angielskich karpiarzy, można śmiało stwierdzić, że lansuje się tam głównie przypony typu d-rig, czy chod rig. Jest to spowodowane tym, że tamte wody są bardzo przełowione, a większość z tych ryb miała już do czynienia z karpiowym zestawem. Na takich wodach potrzebne są przypony, które są tak skonstruowane, że już przy pierwszym delikatnym zassaniu haczyka, ten wbija się w wargę. Na takich wodach przypon z długim włosem może się nie sprawdzić, po prostu karpie są ostrożne, delikatnie zasysają przynętę i zaraz ją wypluwają. Przy długim włosie możemy w ogóle nie zaobserwować brania.

D rig kickster

D-rig Kickster Genesis Carp

Ekstremalnie długie włosy

W swojej karpiowej karpiarze spotkałem się kilkakrotnie z przyponami, które charakteryzowały się nienaturalnie długi włosem, tzn: odległość od trzonka haczyka do kulki wynosił od 5 do nawet 8cm. Na pewno jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, kiedy w łowisku jest dużo leszczy i innych drobnych ryb, które przeszkadzają w oczekiwaniu na karpia, próbują zassać naszą przynętę, często zahaczając się przez przypadek na naszym haku. Może to być na dłuższy czas bardzo irytujące. Tego typu przypony stosuję się bardzo rzadko, powiem szczerze, że ja nie preferuje tego typu przyponów, gdyż żeby taki przypon zadziałał, karp musi bardzo intensywnie żerować i zasysać przynęty głęboko, w innych razie będzie my mieli bardzo dużo pustych brań,a nawet takich, które w ogólnie nie zostaną zarejestrowane na naszym sygnalizatorze.

Krótki włos vs. długi włos

Nie jestem w stanie stwierdzić, które rozwiązanie jest najlepsze, gdyż nasz przypon musimy dostosować do panujących warunków na zbiorniku. Na małej kameralnej wodzie będziemy łowić całkowicie inaczej, niż na dużej dzikiej zaporówce. Pozwoliłem sobie zawrzeć moje przemyślenia w tabeli, którą prezentuję poniżej, a która pokazuje różnice między długim , a krótkim włosem.

Długi włos

Krótki włos

Rodzaj wody

Wody dzikie, zaporówki, zbiorniki otwarte

Wody z dużą presją wędkarską

Rodzaj przynęty

Kulki tonące, duży rozmiar, przynęty typu bałwanek

Pojedyncze kulki pop-up

Rodzaje przyponów

classic boilie rig, line aligner rig, extra long boilie rig, anti blow out rig,

d-rig, whity pool rig, trigger stiff rig, KD Rig, Safe 360º Rig,

Sposób wbijania haka

Więcej możliwości, haczyk może wbić się głębiej w pysku, dolna warga

Dolna warga, karp ma problem z wypluciem przynęty.

Zalety

Możemy regulować długość włosa. Stosując długi włos możemy ograniczyć brania drobnicy. Hak jest swobodny i ma więcej możliwości wbicia się w pysku ryby.

Idealny na przełowione wody,często na tego typu przypony z małą przynętą łowi się prawdziwe okazy powyżej 20kg.

Wady

Wiele razy zdarza się, że ryba podnosi przynętę , ale haczyk nie wbija się w pysk ryby.

Nie zastosujemy dużych przynęt.

Ważne

Bardzo ważne są detale, takie jak pozycjoner haczyka czy miejsce na trzonku , w którym zaczyna się włos.

Przynęta musi poruszać się swobodnie na ringu , nie może być zbyt duża.

Wszystkie Komentarze

Napisz Komentarz