Monster Carp
Przynęty fluo - mity i fakty

Przynęty fluo - mity i fakty

Człowiek widzi wszystko w kolorach, ale ludzkie oko, to skomplikowany mechanizm, natomiast rybie oko jest stosunkowo prostej budowy, przez co karp nie potrafi rozróżnić kolorów, natomiast postrzega swoje środowisko poprzez kształty i odcienie szarości. Przykładowo to, co dla nas jest czarnym dnem i żółtą przynętą, dla karpia będzie czarnym otoczeniem z jaśniejszym punktem na dnie. Tak mniej więcej w skrócie można przybliżyć to, jak karpie postrzegają środowisko, w którym żyją. Oczywiście są to tylko badania naukowców, bo tak naprawdę nie jesteśmy w stanie wniknąć w rybi mózg, aby zobaczyć rzeczywiste postrzeganie otoczenia.

Czy kolor fluo ma znaczenie?

Bardzo modnym w połowie karpi stało się używanie przynęt typu fluo. Są to przynęty, których kolor jest bardzo jaskrawy, tego typu przynęty są najczęściej pływające. Łowiąc na głębokości 3-4m ciężko wyobrazić sobie, ze nasze kulki będą widoczne dla żerujących karpi. Nie wspomnę już o nocy, gdzie tych kulek nie widać wcale na 50cm głębokości. Kulki w kolorach jasnych np: biały, żółty, pomarańczowy mogą być widoczne na czarnym dnie na głębokości do 2 - 3 metrów, oczywiście jest to uzależnione od rodzaju wody, a przede wszystkim od jej przejrzystości. Idąc tym tropem łatwo byłoby stwierdzić, że kolor nie ma znaczenia, aczkolwiek powstrzymują mnie od tego opinie wielu karpiarzy, z którymi rozmawiałem na ten temat. Wielu z nich twierdzi, że dopiero użycie jasnych przynęt na ciemnym dnie sprawiło, że zaczęli mieć brania i łowić karpie w danym łowisku.


Fluo pop-up w rozmiarze 12mm (żółta) i 15mm (pomarańczowa)

A co z zapach przynęt?

W tym przypadku jestem w 100% pewien, że zapach naszej kulki gra pierwszoplanową rolę i to on decyduje o tym , czy karp znajdzie nasze przynęty. Z badań naukowych wynika, że węch karpi jest porównywalny do węchu owczarka niemieckiego i jest 100 razy czulszy od ludzkiego węchu. To sprawia, że karpie potrafią odnajdywać pożywienie, które znajduje się bardzo daleko. W środowisku, gdzie jest ciemno, karp kieruje się węchem. Przynęty w kolorach fluo charakteryzują się jeszcze jedną cechą, mianowicie są świetnym nośnikiem wszelkiego rodzaju flavourów i zapachów, dzięki czemu uwalniając je w wodzie wskazują karpiowi drogę w poszukiwaniu pożywienia. Gdy przynęta jest na obwiednie głębokości, gdzie jeszcze dociera światło słoneczne, karp poza tym, że czuje nasza przynętę, to dodatkowo ją widzi dzięki jasnym kolorom, oczywiście tak jak wyżej wspomniałem, są to odcienie szarości, w tym przypadku jest to jaśniejszy punkt od otoczenia. To na pewno pozwala rybie na szybszą lokalizację naszej przynęty na haku.

Kulki fluo świetnie absorbują aromaty z dipów.

Kulka przynętowa powinna się  wyróżniać na dnie wśród zanęty.

Wśród kilogramów zanęty, która leży na dnie łowiska, nasza przynęta musi się wyróżniać, aby została szybciej zlokalizowana przez karpia. Do tego posłużyć nam może kilka prostych i dostępnych rozwiązań. Ja osobiście często łowie na tzw. pływaki fluo o intensywnym zapachu. Taka kulka podniesiona max. kilka cm nad dnem wyróżnia się wśród innych kulek zanętowych. Często charakterystyka dna (moczarka, trawa, muł) wymusza na nas stosowanie pop-upów. Jej jasna barwa (fluo) w wielu przypadkach może okazać się "strzałem w dziesiątkę". Dodatkowo warto zamoczyć naszą kulkę w dipie (płynnym lub pudrze), który sprawia, że nasza kulka pachnie bardziej intensywnie i jest łatwiejsza do zlokalizowania. Różnego rodzaju  dipy, bostery i zalewy powodują na dnie chmurę zapachową, która zwiększa szansę na branie. Nasza kulka na zestawie nie ma być jedną z wielu, ale tą wyjątkową i wyróżniającą się w "tłumie".

Kulka tonąca podwieszona pop-up fluo o zapachu coconuts


Tak prezentuje się kulka fluo w wodzie. Kulka tonąca ledwo widoczna, natoamiast różowe fluo wyróznia się na dnie.

Czy kolor rzeczywiście ma znaczenie?

W wielu przypadkach ma znaczenie i to duże. Przecież gdyby karpie nie widziały, nie uciekałyby na widok człowieka, który stoi nad brzegiem wody. Tak samo jest z naszymi przynętami, mimo że kolory fluo są dla ludzie bardzo ładne i wyraziste, to karpie widzą je inaczej, ale mimo wszystko widzą i to jest punkt wyjścia dla naszych rozważań nad tym, czy kolor fluo przynęty powoduje to, że karpie chętniej pobierają naszą przynętę.

Bardzo lubię łowić na przynęty, w których jedną z części jest kulka pływająca w kolorze fluo. Jest to dla mnie uzupełnienie przynęty. Bardzo skuteczną przynętą jest tzw „bałwanek”, w tym przypadku kulkę tonącą o średnicy 20mm podwieszam kulką fluo o średnicy 12 lub 15mm. Jaki smak wybieram? Bardzo często łamię smaki, bo bardzo to lubię robić i uważam, że jest to bardzo skuteczne. Dla przykładu, jeśli kulka tonąca jest o zapachu typowo mięsnym – śmierdzącym np.: kill punch lub red crab, to kulka pływająca fluo jest owocowa, np.: sweet rainbow, albo strawberry shake. Kulki tonące najczęściej są w kolorze normalnym, ciemnym, te kulki zlewają się z dnem, dlatego kulka w kolorze fluo oprócz tego , że jest nośnikiem mocnego flavoru, jest również w odpowiednich warunkach widoczna dla karpia na dnie.Kulki fluo, to przede wszystkim pop-upy.

Kulki w kolorze fluo, to przede wszystkim kulki pływające, których miks jest tak skomponowany, aby kulka pływała, ponadto kulki fluo mają jeszcze jedną zaletę, mianowicie ich struktura pozwala na łatwe dopalanie przynęty, po prostu kulki bardzo szybko wchłaniają zapachy z dipów i dopalaczy, pozostawienie ich nawet na kilka minut powoduje, że dip szybko wnika w strukturę kulki, a po wrzuceniu do wody powoli uwalnia zapach wabiąc karpie.Efekt łowienia na kulkę fluo.

Przynęta fluo jest od zawsze w moim arsenale przynęt karpiowych.

Podsumowując to, czy kolor fluo jest faktycznie skuteczny w połowie karpi, czy to tylko mit i czysta fikcja, ja osobiście uważam przynęt fluo za bardzo skuteczne. Oczywiście w wielu przypadkach , często w nocy kolor tak naprawdę nie ma znaczenia, ale za to specjalny miks fluo, z których zrobiona jest kulka sprawia, że jest świetnym nośnikiem aromatu, dzięki czemu cały czas wabi ryby w swoje pobliże. Od bardzo dawna używam kulek pop-up typu fluo. Wiele razy łowiłem na takie przynęty piękne, wielkie i waleczne ryby, dlatego mimo badań naukowych nad budową oka karpia, które wskazują, że rybie oko nie jest narządem mocno rozwiniętym, uważam że jasny kolor wpływa na zachowanie karpi, gdyż w wielu przypadkach w środowisku wodnym jaskrawy kolor fluo jest czymś nowym i przede wszystkim interesującym dla ryb.


Kulki fluo w różnych kombinacjach.

Rybniki karp złowiony na bałwanka, z którego jedna kulka była czerwoną fluo pop-up o zapachu czosnku ze squidem.

Marcin Janic

Genesis Carp Team

Wszystkie Komentarze

Napisz Komentarz