KARASIE NA SPŁAWIK

KARASIE NA SPŁAWIK

Do góry – spławik wynurzył się. Jeszcze trochę do góry. Teraz odjeżdża w bok i zatapia się. Zacinam – siedzi! Ryba mocno szarpie się na końcu żyłki. Szyki hol i w podbieraku ląduje złoty bochenek. Dorzucam garść kukurydzy pod kępę tataraku i łowię dalej. Uwielbiam ten klimat – ciepły poranek wypełniony śpiewem ptaków oraz szumem trzcin i widok spławika, który tańczy na wodzie w rytm melodii karasiowych brań.Dlaczego na spławik?


Karaś walczy zadziwiająco mocno jak na swój rozmiar. Ale frajdą większą niż hol karasia jest jego branie widoczne na spławiku. Wszyscy podkreślają, że brania linów są niezwykle ciekawe i zróżnicowane. Jednak z karasiami jest podobnie – wynurzenia, pociągnięcia, przytopienia – taniec na wodzie. Jeśli jeszcze zatniemy i wyholujemy karasia to można poczuć kwintesencję klasyki wędkarstwa i osobiste wędkarskie spełnienie.Sprzęt


Wędka spławikowa na karasia to może być zarówno odległościówka, bolonka, bat, tyczka jak i zwykły, uniwersalny teleskop. Lepsza są wędki nieco dłuższe (od 3,9 m wzwyż) które ułatwiają hol ryby w zarośniętym łowisku. Do tego kołowrotek wielkości 2000-3000 z żyłką główną 0,14-0,18 mm i przyponem o 0,02 mm cieńszym. Haczyk oczywiście dobieramy do wielkości przynęty. Ze względu na mały pyszczek karasi złocistych lepiej wybrać możliwie najmniejszy rozmiar.
Spławik powinien mieć gramaturę, która pozwoli łatwo dorzucić w nęcone miejsce, ale nie dużo większą. Wyważamy go tak, by wystawały około 2 cm antenki. Większość obciążenia zakładamy przy spławiku. W odległości około 10-20 cm od haczyka zakładamy śrucinę sygnalizacyjną.

Przynęty i nęcenie


Karaś dobrze bierze na białe i czerwone robaki. Warto spróbować rosówkę na grubsze sztuki. Sprawdzają się też przynęty roślinne – kukurydza, groch, fasola, pszenica, czy łubin. Można próbować na mikro kulki i pellet, zwłaszcza na łowiskach komercyjnych. Nie są to jednak moje ulubione przynęty na karasie.
Ja nęcę rzucając do wody małe luzem ziarna lub robaki. Lepiej nęcić mało, ale często. Można oczywiście zrobić zanętę i dodać do niej robaki i ziarna. Trzeba jednak uważać bo to może wabić drobnicę, która przechwyci przynętę zanim dojdzie do dna.


Łowisko


Karasie lubią płytką, ciepłą wodę z dużą ilością wodnej roślinności. Zapewnia im ona schronienie i pokarm. Ryby te najdziemy przy moczarce, rdeście ziemnowodny, tataraku, grążelach czy trzcinie. Przynętę najlepiej umieścić tuż przy kępie roślinności, w oczku między roślinami lub między kępami.Ciekawostka: 2 gatunki karasia, czy 3?

Rafał Pokusiński

Wszystkie Komentarze

Napisz Komentarz