JAK ŁOWIĆ NA PELLET WAGLER?

JAK ŁOWIĆ NA PELLET WAGLER?

Byłeś kiedyś sfrustrowany widząc pływające przy powierzchni karpie i amury, które nie chciały brać na twój zestaw gruntowy? Nie jeden z nas zna to uczucie. Z pomocą przychodzi nam Pellet feeder. Jest to wymagająca metoda, jednak w wielu przypadkach potrafi być niezwykle skuteczna. Zwłaszcza w ciepłej wodzie, gdy ryby są aktywne, ale niechętnie żerują na dnie


Sprzęt


Najważniejszy jest spławik. Modele do pellet wagglera są krótkie i krępe. Dzięki temu nie bijają się w wodę jak wagglery odległościowe i nie płoszą ryb żerujących przy powierzchni. Wpadając do wody spławiki te wydają plusk podobny do wpadającego do wody pelletu. Z tego powodu wybieramy modle o najmniejszej możliwej gramaturze – im mniejszy pellet, tym mniejszy spławik. Dostępne są modele przeźroczyste oraz w naturalnych barwach. Można też wypróbować tzw. „bagging waggler” czyli duży spławik z koszykiem, który oblepia się zanętą. Zanęta na spławiku wabi ryby zmugą smakowitych kąsków.
Istotna jest też żyłka. Ponieważ łowimy głównie karpie i amuty minimalna średnica to 0,18 mm. Im grubsza żyłka tym wolniejszy opad pelletu i tym samym dłuższy czas dla ryby na branie. Niezbędna jest też proca,którą używa się do nęcenia pelletem.
Jeżeli chodzi o wędkę to na mniejsze ryby wystarczy zwykła spłąwikówka, czy odległościówka, ale przy większych egzemplarzach lepiej sprawdzi się mocniejszy kij.


Zestaw


Spławik mocujemy na żyłce za pomocą adaptera lub agrafki. Całość obciążenia lokujemy przy spławiku. Nie daje się śrucin sygnalizacyjnych by przynęta nie opadała za szybko. Na haczyku znajduje się gumka do mocowania pelletu.


Przynęta i zanęta


Generalnie w opisywanej metodzie nęci się i łowi pelletem. Na haczyk zakładamy ten sam pellet, którym nęcimy. Czasem lepiej jest założyć nieco mniejszy, a innym razem nieco większy, ale w podobnej barwie. Zwykle stosuje się pellet 4-6 mm, tylko niekiedy jeszcze większy. Z moich doświadczeń z pelletem wynika, że nawet na wodach PZW nie trzeba długo przyzwyczajać ryb do tego pokarmu.
Można też łowić na kulki lub dumbelsy 8-10mm. Zwłaszcza warto spróbować neutralnie wypornych i kolorowych. nka. Alternatywą dla pelletu może być gruba gotowana kukurydza.


Łowienie


    Na początek trzeba znaleźć miejsce, gdzie karpie lub amury lubią wygrzewać się pod powierzchnią i jest w odległości strzału pelletem, czyli 15-20 m. Zaczynamy od nęcenia pelletem. Wystarczy 2-5 sztuk co 30-60 sekund. Lepiej nęcić co najmniej kilka minut przed rozpoczęciem łowienie, żeby ryby nabrały pewności. Zestaw rzucamy do wody zaraz po wystrzeleniu pelletu. Branie powinno nastąpić podczas opadu. Gdy pellet opadnie można ponęcić i podciągnąć zestaw by przynęta znów opadła. Zestaw trzymamy w wodzie nie dłużej niż 30-45 sekund.  Po tym czasie trzeba zanęcić i przerzucić zestaw. Ważne jest żeby być aktywnym i trzymać się cyklu - strzał z procy, rzut zestawem, pociągnięcie, strzał z procy, pociągnięcie, strzał, przerzucenie zestawu.
Na początek grunt ustaw na około 60 cm. Jeżeli ryby będą w łowisku, a nie będzie brań spróbuj zmienić grunt.
Na początku łowienie można nęcić większą ilością pelletu. Gdy ryby są w łowisku wystarczy minimalna ilość.
Brania są trudne do zauważenia, a ryba nie zatnie się sama. Każdy ruch spławika trzeba zacinać.Gdy ryby zejdą do dna


Nie wszystkie pellety zostaną wyłapane przez ryby w toni. Część z nich opadnie na dno. Warto mieć przygotowany zestaw gruntowy i co jakiś czas sprawdzić co dzieje się na dnie. Lekka bombka i długi przypon (by przynęta dłużej opadała) mogą dać bardzo dobre efekty.

Wszystkie Komentarze

Napisz Komentarz